TERAPEVTSKE VADBE

Terapevtske vadbe, ki smo jih za vas pripravili v našem centru imajo en skupen imenovalec- izboljšanje kvalitete življenja posameznika in zmanjševanje neprijetnosti, ki jih način življenja ali specifično življensko obdobje, prinaša. Zgodovina Kamnika, nam razkriva, da je nekoč prav v Kamniku cvetelo cel kup dejavnosti, ki so pomagale k bolj zdravemu načinu tedanjih veljakov. Želimo, da Kamnik ponovno zacveti na fizoterapevtskem področju. 
Ker je dobro fizično in psihično počutje pomemben dejavnik za kvalitetnejše življenje tudi danes, vem svetujemo, da poskrbite za svoje zdravje, dokler ni prepozno. Obiščite nas in skupaj bomo poizkusili zmanjšati Vaše tegobe. Naš kader, Vam je na voljo tudi zgolj za posvet, kjer se lahko dogovorite tudi za manualno fizioterapevtsko terapijo.  Prvi obisk katerekoli izmed vadb, pa je brezplačen.
 
___________________________________


VADBA ZA ZDRAVO HRBTENICO  


KAJ PRIVEDE DO TEŽAV S HRBTENICO?
Nepravilna drža, vsakodnevne obremenitve in nepravilni položaji pri sedenju ter hoji so najpogostejši osnovni razlog za kasnejši nastanek bolečin, degenerativnih sprememb in poškodb hrbtenice.
  
KAKO REDNA VADBA POMAGA?
Z redno vadbo krepimo in ohranjamo prožnost mišic, zmanjšujemo možnost vsakdanjih poškodb, naučimo se poslušati svoje telo. Pravilna vadba blaži, lahko pa celo odpravi bolečine v hrbtu, vratu in ramenih.







OPIS POSAMEZNE VADBENE ENOTE: 

Vadba temelji na celostnem pristopu z individualno prilagojenimi vajami glede na vaše težave. Jedro vadbenega programa so t.i. vaje za ZDRAVO HRBTENICO, saj le-ta igra poglavitno vlogo pri dobrem počutju in splošnem zdravju. Ko govorimo o zdravi hrbtenici, mislimo tako na primerno moč mišičnih struktur, ki obdajajo hrbtenico, kakor tudi na primerno stopnjo splošne gibljivosti.  
Poudarek bo na izboljšanju telesne drže in pravilnemu, prijetnemu in varnemu načinu izvajanja vaj. Program poleg vaj za moč vključuje tudi veliko raztezanja kritičnih mišičnih skupin, kar posledično sprosti pritisk na skeletni sistem in živce ter tako pripravi določen predel na krepitev. Vadbeno enoto bomo zaključili z različnimi tehnikami sproščanja. Vadba je primerna za ženske in moške vseh starosti!






Za zdravje vaše hrbtenice zlepa ni nič pomembnejšega kot vaje, ki krepijo in raztegujejo mišice in vzdržujejo gibljivost sklepov. Primerne vaje, ki jih izvajate redno, so bržkone največ, kar lahko sami storite za svojo hrbtenico.










___________________________________



VADBA ZA NOSEČNICE


























Vadba je namenjena bodočim mamicam, ki želijo aktivno preživeti nosečnost in si jo s tem še polepšati. Vadba je primerno zasnovana, vodi pa jo strokovno usposobljena vaditeljica. Sestavljena je iz uvodnega dela (ogrevanje in dinamično raztezanje), aerobnega dela (15 do 20 min), specifičnega dela za lokalno mišično vzdržljivost, stabilnost in ravnotežje ter zaključnega dela (raztezanje, sproščanje). Dokazano je, da zmerna telesna aktivnost med nosečnostjo ugodno vpliva na psihofizično stanje nosečnice, saj preprečuje in zmanjšuje nevšečnosti, ki nastanejo v tem obdobju. Telesna aktivnost vas bo pomagala ponovno napolniti s potrebno energijo, čvrste mišice bodo lažje kljubovale spremembam telesa, lažje boste zaspali, lažje se boste sprijaznili s spremembami svojega telesa in po porodu si bo vaše telo hitreje opomoglo.



Vloga telesne aktivnosti v nosečnosti:

  • nadaljevanje redne telesne aktivnosti,
  • izboljšanje telesne pripravljenosti,
  • zmanjšanje nosečnostnih težav (porast telesne teže, bolečine v križu, zatekanje rok in nog, krčev v nogah, pojav razširjenih kapilar, nespečnost, utrujenost, neredna prebava),
  • pozitiven vpliv na telesno držo,
  • upirati se stresu,
  • vzdrževanje telesne teže,
  • priprava na aktivno vlogo pri porodu.

Pred pričetkom vadbe se obvezno posvetujte z vašim ginekologom.


___________________________________


VADBA ZA SENIORJE  

Redna telesna aktivnost ima ugoden učinek na zdravje in počutje posameznika. Omogoča namreč bolj kakovostno življenje in neodvisnost oz. samostojnost pri življenjskih aktivnostih, kar je cilj vsakega izmed nas. Vadba je tudi pomemben dejavnik pri preprečevanju izgube kostne mase, ta pa  zaradi današnjega načina življenja prizadene ogromno število ljudi. 




 


Pomen telesne dejavnosti v starosti:
  • Ohranjanje telesnega in duševnega zdravja.
  • Zmanjševanje tveganja za padce in poškodbe pri padcih.
  • Zmanjševanje dejavnikov tveganja za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni. 
  • Zviševanje funkcionalnih sposobnosti.
  • Izboljšanje mišične moči.
  • Zviševanje stopnje sposobnosti, s tem pa izboljšanje počutja in omogočanje kakovostnega življenja z manj zdravstvenih težav.  



   



Vadba je primerna tako za moške, kot za ženske- za vse tiste, ki se zavedajo pomena ohranjanja gibalnih sposobnosti, tudi v poznih letih.  Primerna je tudi za začetnike ter za ljudi s poškodbami in omejitvami – vsak vadeči se individualno posvetuje z vaditeljem o intenzivnosti, načinu ter morebitnimi prilagoditvami. 




Vadba (60 min.) sestoji iz:
  • OGREVALNEGA DELA
  • AEROBNEGA DELA
  • VAJ ZA KREPITEV MIŠIC
  • RAZTEZANJA in 
  • SPROŠČANJA 






*izvajali bomo tudi vaje za koordinacijo in ravnotežje
Vadbeni program bomo prilagodili skupini vadečih starostnikov.
Z vadbo lahko pričnemo kadarkoli. NIKOLI ni prepozno!



Telesna in duševna aktivnost
v starostnem obdobju je ena od pomembnih
sposobnosti, ki staremu človeku
»dodaja življenje letom«, kar pomeni dati
življenju vsebino in smisel, človeku pa zadovoljstvo.